Optické sítě
V domácích a kancelářských podmínkách ještě stále používáme klasické, měděné ethernetové kabely. Ty zatím stačí pro připojení jednotlivců na posledních metrech. Tam, kam koncový uživatel počítače nevidí, se již sází na optiku. Veškeré její nevýhody byly během posledních let eliminovány.
Proč vlastně opouštět osvědčenou měď a přecházet na optický přenos? Dnes drží všechny technologické trumfy v rukávu optika.
ŠÍŘKA PÁSMA: Teoretická šířka pásma, kterou lze využít v optickém vlákně, je až neuvěřitelných 200 THz. Pro srovnání: U UTP kabelů se uvažuje hodnota 2 000 MHz, i ta je však značně nadsazená. Metalický kabel má totiž značný útlum, a tak si můžete postavit síť o délce nejvýše několika stovek metrů. U optického kabelu nejsou problémem desítky kilometrů. Zatímco útlum optických vláken se pohybuje kolem 0,2-0,3 dB/km, u UTP kabelu je útlum kolem 10 dB/100 metrů.
ROZMĚRY A VLASTNOSTI: Přestože UTP kabel není žádný tlouštík, pokud byste jej chtěli natáhnout třeba pod koberec, vytvořil by patrný „schod". Optické vlákno má průměr 0,125 mm. Zbytek tvoří ochrany a izolace, výsledný průměr činí jen jednotky milimetrů. Navíc odolnost optických kabelů se za poslední roky zlepšila. Na současném optickém kabelu můžete udělat třeba i uzel. Díky menším rozměrům se optické kabely lépe skladují, transportují i instalují. Životnost optického kabelu by měla překročit 30 let.
BEZPEČNOST: Z metalického kabelu je možné získat signál, aniž by byl přerušen nebo aniž by došlo ke snížení přenášeného výkonu. Tak je možné jej odposlouchávat, aniž by na to jednotlivé strany komunikace přišly. U optického kabelu nic takového možné není.